kask Penta

kask Penta

Skorupa kasku jest wykonana ze styropianu (EPS) w postaci pianki, która opasuje głowę. Cienka powłoka poliwęglanowa pokrywa kask z zewnątrz, zwiększając trwałość i sztywność.

PENTA jak każdy kask piankowy w razie uderzenia odkształca się w celu pochłonięcia energii. W przypadku znacznego udaru kask trwale ulega deformacji. System mocujący to konstrukcja taśmowa mocowana bezpośrednio do kasku, wraz z systemem regulacji obwodowej na głowie. Regulacji można dokonać w rękawiczkach ! Na czas transportu system regulacji łatwo chowa się w kasku. Taśmy nośne są wykonane niezwykle starannie z przyjemnej w dotyku taśmy. Podnosi to bardzo komfort użytkowania. Klamerki regulacyjne oraz główna zapinająca taśmę podbródkową idealnie dopasowane. Wnętrze wyścielone elementami o przyjemnej fakturze, można je łatwo demontować i wyprać.

Plusy: Jest bardzo lekki, łatwo zapomnieć, że mamy na głowie kask. No chyba, że akurat w coś uderzymy głową i nas nie zaboli! Duże otwory wentylacyjne ułatwiają chłodzenie głowy. Jedenaście dużych otworów wentylacyjnych o powierzchni ok. 56 cm2 pozwala na doskonałą wentylację w upalne dni.

Ale są też problemem podczas wspinania w zimne i wietrzne dni. System regulacji pozwala na noszenie czapki pod kaskiem.

Wygodna i lekka konstrukcja jest idealna do wspinaczki sportowej, jak również dla tradycyjnej jak i turystyki wysokogórskiej

Minusy: Charakterystyka odkształcania pianki w wyniku absorpcji uderzenia poddaje trwałej deformacji skorupę. Kask, który zniósł taki udar i został odkształcony musi zostać wycofany z użytku. W tym sensie opłacalność zakupu do trwałości może być niekorzystna. Ale czy nasze bezpieczeństwo podczas wspinania nie jest warte każdej ceny? Transport kasków piankowych wymaga troski i traktowania ich bardziej delikatnie niż skorup tzw. plastikowych.

Dariusz Porada