PRZYRZĄD REDBLOCK

PRZYRZĄD REDBLOCK

Wzrastająca w ostatnich latach popularność sportu wspinaczkowego, uprawianego na obiektach sztucznych jak i naturalnych, powoduje, że producenci tworzą nowe rozwiązania mające na celu podwyższanie bezpieczeństwa jak i komfortu użytkowników. Główna aktywność na sztucznych ściana to przede wszystkim asekuracja w systemie tzw. wędki /Top rope, asekuracja górna/.

Liny pracujące w górnym stanowisku wędkowym z natury są poddawane nieustannemu tarciu poprzez przesuw w elementach kotwiących - karabinkach. Ciągła praca liny na nie dużym przekroju karabinka mocno zużywa linę. Tę niedogodność trudno wyeliminować, ale można ją w znaczący sposób zmniejszyć.

REDBLOCK to specyficzny rodzaj bloczka. Od zwykłego różni się przede wszystkim monolityczną konstrukcją. Element ślizgowy po którym pracuje lina /krzywka/ jest nieruchomy, osadzony w zewnętrznych okładzinach. Znitowany na stałe, jest głównym punktem mocowania po którym przesuwa się lina. Kotwienie za punkty mocujące na górnym stanowisku może być w dwóch płaszczyznach. Szczegółowa instrukcja dostarczona wraz z produktem jasno i dokładnie określa zasady mocowania.

Okładziny są wykonane z anodyzowanej blachy ze stopu lekkiego, korpus krzywki ze stali nierdzewnej o dużej odporności na ścieranie. Promień krzywki jest spory co skutkuje wyjątkowo przyjaznymi warunkami pracy liny. Nie ulega ona przegięciom na profilu karabinka, niweluje niekorzystne napięcie krawędziowe w linie. Użytkowana lina łagodnie przesuwa się bloczku bez niekorzystnego tarcia na niewielkiej płaszczyźnie.

Podsumowanie

  • To idealny bloczek dla obiektów, gdzie przeważająca część aktywności wspinaczkowej to asekuracja na wędkę;
  • oszczędza liny asekuracyjne, zwiększając ich trwałość poprzez pracę na dużej płaszczyźnie bloczka;
  • komfortowy dla użytkownika, gdyż nie skręca liny;
  • pozwala na większa kontrolę przy opuszczaniu wspinacza;
  • bezpieczny dla użytkownika, brak zagrożenia podczas manipulacji liną przy bloczku, wpięty na stałe uniemożliwia jakąkolwiek ingerencję w system mocowania liny;
  • trwały i bardzo prosty w użytkowaniu;
  • wymaga kontroli stanu okładzin podczas stosowania REDBLOCK z karabinkami stalowymi, nie rzadziej niż co 6-miesięcy, w zależności od intensywności użytkowania czas ten może ulec zmianie.

To idealne urządzenie do stosowania na sztucznych obiektach wspinaczkowych, w parkach linowych oraz ośrodkach szkoleniowych, gdzie asekuracją na wędkę jest jednym z elementów systemu asekuracyjnego.

Dariusz Porada