Przyrząd zjazdowy SIR

Przyrząd zjazdowy SIR

Rozwój technik asekuracyjnych w pracach wysokościowych w ostatniej dekadzie to skok w nadprzestrzeń. Pojawiły się rozwiązania naprawdę cenne, wzrosła także świadomość pracujących na wysokości, choć ta praca dalej jest niebezpieczna. Na szczęście rynek jest pełen urządzeń które można wykorzystać do podnoszenia własnego bezpieczeństwa podczas prac. Jednym z takich urządzeń jest SIR.

SIR ma dość poręczny kształt, jest długi na 126 mm, szeroki 73 mm i ma 36 mm grubości, waży 366 g, w dolnej części korpusu oczko do wpięcia repsznura, by nie zgubić przyrządu. Dobrze leży w dłoni i jest wygodny do operacji w rękawiczkach.

Zbudowany jest z metalu, składa się czterech głównych elementów: korpusu, krzywki obrotowej, pokrywy i dźwigni uruchamiającej. Korpus i pokrywa są odkuwane z aluminium, a następnie anodowane. Przednia okładzina i tylny korpus mają mniej więcej tę samą grubość, kształt i perforacja mają za zadanie utrzymać sztywność konstrukcji, główna oś oraz pozostałe nity wykonane ze stali nierdzewnej. Przycisk sprężynowy zwalniający otwarcie górnej okładziny wystaje z osi krzywki przechodząc przez otwór gdy pokrywa jest zamknięta. To pewne i budzące zaufanie rozwiązanie.

Obrotowa w określonym zakresie krzywka jest odlewana ze stali. Ma konstrukcję szkieletową z kilkoma żebrami wzmacniającymi. Robocza część krzywki ma podłużny rowek w kształcie litery V o zróżnicowanym wymiarze, wszystko po to by uzyskać płynną i kontrolowaną siłę hamowania.

Układ kontroli zjazdu/opuszczania składa się z żółtej dźwigni sterującej połączonej z krzywką za pomocą stalowego łącznika. Pociągnięcie dźwigni w dół zwalnia nacisk na linę i umożliwia płynny zjazd lub opuszczanie. Gdy dźwignia przekroczy zakres bezpieczeństwa  krzywka przechodzi w stan blokady na linie, i dźwignia nie oferuje możliwości dalszej pracy. Ten system nazywany popularnie antypanicznym jest bardzo skuteczny. Obrót dźwigni do stanu startowego umożliwia kontynuację operacji, zwalnianie krzywki dźwignią znów pozwala na kontynuację zjazdu/opuszczania.

Na ruchomej okładzinie czytelne i jasne piktogramy o sposobie i kierunku wpięcia liny, strzałka skierowana ku górze wyznacza kierunek pracy. W dolnej części korpusu piktogram ręki wyraźnie określa sposób użycia.

Podsumowanie

Plusy:

  • SIR jest świetnie wykonany i precyzyjnie złożony;
  • jest solidny i dobrze leży w dłoni;
  • dźwignia robocza jest dobrze ukształtowana i wygodna w operowaniu;
  • doskonale współpracuje z linami nawet zabrudzonymi;
  • zastosowanie go jako elementu regulacyjnego do lonży do pracy w podparciu jest dość wygodne, łatwo wybiera się w nim linę i zwalnia pod obciążeniem;
  • system otwierania i zamykania ruchomej górnej okładziny jest bezpieczny w użytkowaniu.

Minusy:

  • Zespół dźwigni wraz z krzywką jest fabrycznie nasmarowany, niestety smar jest również poza obszarem działania krzywki, to nie najlepszy pomysł. Pył, piasek i inne zanieczyszczenie będą do niego przylegać, przed pierwszym użyciem przyrządu, sugeruję dokładnie wytrzeć nadmiar smaru, a w miejscach newralgicznych użyć suchego środka smarnego na bazie teflonu;
  • jest dość ciężki;
  • wymaga karabinka nośnego o dość sporym zakresie działania - typu HMS/karabinek owalny/,przyrząd potrafi się czasem ustawić pod kątem w karabinku;
  • wymaga całkowitego wypięcia z karabinka w celu wpięcia liny roboczej, pętelka z repsznura zabezpieczająca przyrząd przed wypuszczeniem z rąk to polecane rozwiązanie.

To świetny przyrząd do różnorakich zastosowań w pracach na wysokości, wytrzymały i o prostej konstrukcji z małą ilością elementów które mogą zawieść w czasie użytkowania, doskonały wybór dla każdego.

Dariusz Porada